Novinky u přídatných látek
Evropský parlament odsouhlasil, že od 20. července 2010 má výrobce při použití azobarviv (tj. E102, 104, 110, 122, 124 a 129) na obalu uvést upozornění„může nepříznivě působit na aktivitu a schopnost soustředění dětí„. Tím jen potvrdil známou skutečnost, že umělá barviva vyvolávají hyperaktivitu.
Oproti dřívějším vyhláškám byly povoleny nové přídatné látky. V prvé řadě upozorňuji na umělé sladidlo E 961 s názvem Neotam - jde o derivát aspartamu, proto ho hodnotím za 4. Je až tragikomické, že vývoj tohoto umělého sladidla byl iniciován firmou Monsanto (produkující GMO suroviny).
Kromě toho byla do novelizované vyhlášky(č.130/2010 Sb.,122/2011 Sb.) doplněna následující éčka (za nimi jsou rovnou má hodnocení): E 392 značí Extrakt z rozmarýny - 1, E 427 neboli Kasiová guma -1, E 1203 s názvem Polyvinylalkohol (PVA) 4.
Dne 11. 11.2011 bylo zveřejněno dlouho očekávané NAŘÍZENÍ KOMISE EU č. 1129/2011 se seznamy potravinářských přídatných látek Unie. Jde o nesmírně podrobný a rozsáhlý spis (má 177 stran, což je o dost více, než moje příručka…). Pozitivní na něm je, že v něm lze pozorovat určité posuny a změny původních stanovisek ohledně zaručené bezpečnosti všech přídavných látek. Například je v něm uvedeno: “ Použití dusitanů v mase však může vést ke vzniku nitrosaminů, které jsou karcinogenními látkami… Komise bude konzultovat členské státy, zúčastněné strany a úřad, aby projednala možnost snížení současných maximálních limitů ve všech masných výrobcích a dalšího zjednodušení pravidel pro tradičně vyráběné výrobky. V závislosti na výsledku takové konzultace Komise zváží, zda je vhodné navrhnout úpravu maximálních limitů dusitanů, které mohou být přidávány do některých masných výrobků.“ Jelikož je jasné, že výrobci budou komisaře všemi možnými prostředky přesvědčovat, že limity dusitanů jsou naprosto v pořádku, lze těžko očekávat, že by v dohledné době došlo k jejich oficiálnímu snížení. Dále se v tomto obsáhlém spisu diskutuje o vhodnosti užívání některých umělých barviv a sladidel, přičemž komise plánuje připravit nový návrh obsahující přehodnocená množství těchto přídatných látek. Stále jsou to však jen kecy, kecy, kecy…
Takže zkráceně: žádné výraznější změny k lepšímu jsem v NAŘÍZENÍ KOMISE EU žel nenašel. Naopak je až překvapivé, že přestože v pracích prášcích už výrobci fosforečnany používat nemají (zahubily by totiž nebohé vodní živočichy), tak v potravinářství takováto omezení zatím neplatí - kyselina fosforečná a fosforečnany stále patří mezi povolené a v nemalé míře užívané přídatné látky. Lidé zřejmě málo rostou, takže je kdosi chce trochu „pohnojit“ (fosforečnany patří mezi často užívaná umělá hnojiva).
Oproti dříve povoleným přídatným látkám do nového soupisu EU č. 1129/2011 opět vpašovali nově povolenou přídatnou látku – E 1205, jde o bazický kopolymer methakrylátu, hodnotím za 4.
Opět se povolilo další sladidlo - v příloze nařízení (EU) č. 231/2012 se nově objevilo E964 - jde o polyglycitolový sirup (polyglucitol). Přestože název zní dost krkolomně, jde o hydrogenovaný škrobový hydrolyzát, skládající se ze směsi maltitolu, sorbitolu a menších množství hydrogenovaných oligo- a polysacharidů. Někteří chemici se zřejmě nudí a tak míchají dohromady, co je napadne. Jelikož vstupní komponenty by měly být přírodního původu, hodnotím za 3.
V nařízení Komise EU č. 1057/2012 bylo nově povoleno E 900, což je dimethylpolysiloxan, hodnotím za 5.
V nařízení Komise EU č. 816/2013 bylo nově povoleno E 1206, což je neutrální kopolymer methakrylátu - hodnotím za 4 a E 1207, což je aniontový kopolymer methakrylátu, hodnotím za 4.
V nařízení Komise EU č. 264/2014 bylo nově povoleno E 1208, což jsou polymery polyvinylpyrrolidonu a vinyl-acetátu, hodnotím za 4.
V nařízení Komise EU č. 497/2014 bylo nově povoleno E 969 neboli advantam. Podobnost s názvem aspartam není náhodná, neboť jde o jeho derivát. Chemický název má: L-fenylalanin, N-[3-(3-hydroxy-4-methoxyfenyl)propyl]-L-alfa-aspartyl-, 2-methylester. Už z tohoto krkolomného chemického názvu je zřejmé, že toto umělé sladidlo nebude nic dobrého. E 969 neboli advantam hodnotím za 5.
Upozorňujeme na jednu z mezer v zákonech, jež umožňuje, že třeba v běžném rohlíku může být konzervant, který se ve složení uvádět nemusí. Do výrobku se totiž může dostat přeneseně s přidávaným margarinem, v němž byl konzervant. V nařízení EU (č. 1169/2011) je uvedeno, že do seznamu užitých složek není nutné zařazovat přídatné látky, jež byly obsaženy v některé z užitých surovin, pokud již v konečném výrobku nemá cíleně plnit danou technologickou funkci.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) dokončil opětovné zhodnocení příjmu dusitanů. Vyřešil to doslova šalamounským způsobem. Nezabýval se tím, nakolik škodí, ale jejich denním příjmem. Aby hodnoty nepřekračovaly jejich možný denní příjem, tak – jak se to běžně provádí třeba u škodlivých pesticidů – zvýšil jejich limity. Když jsem si před několika lety zjišťoval akceptovatelný denní příjem (ADI) pro dusitany, byl 0,1 mg/kg tělesné hmotnosti. Dle vědců si zřejmě lidé na tyto jedy navykli, a proto rozhodli, že revidovaný akceptovatelný denní příjem (ADI) bude pro dusitany 0,7 mg/kg tělesné hmotnosti, tj. 7x více, než tomu bylo dříve!
Doplňky k často se vyskytujícím dotazům:
Zkratky: BHA – viz butylhydroxyanisol, BHT- viz butylhydroxytoluen, EDTA = soli kys. ethylendiamintetraoctové, viz E385-386.
Odlišné názvy: glycerin – viz glycerol (E422), hydrouhličitany, hydrogenuhličitany- viz uhličitany, karmín – viz košenila (E120), sodná sůl sacharinu – viz sacharin(E954).
Modifikovaný škrob je tepelně, enzymaticky či chemicky upravovaný škrob (tzn. nemělo by jít o genetickou modifikaci, pokud není GMO původní plodina).
Důležité rozdíly: Indigotin ( neboli CI potravinářská modř 1) je umělé barvivo , hodnocení viz E 132. Indigo je naproti tomu modré přírodní barvivo získávané z rostliny indigovníku. Amarant ( Cl potravinářská červeň 9 ) je umělé barvivo , hodnocení viz E123. Toto barvivo má nepochopitelně zcela shodný název jako obilnina amarant (Amaranthus sp.), česky nazývaná laskavec.
Zkratky (i), (ii) upřesňují přídatné látky, které se odlišují způsobem výroby, v některých případech poněkud rovněž ve složení – např. E440(i) je ovocný pektin a E440(ii) amidovaný pektin neboli aminopektin. V případě E440(ii) tedy jde o látku blízkou přírodnímu původu, jejíž hodnocení by mělo být o jeden stupeň horší, než je tomu u E440(i).
V tabulkách publikace Tajemství výrobců potravin nenaleznete samostatně přídatné látky E543- 545, jejich hodnocení je uvedeno u E450 (jde o chemicky blízké látky s obdobným účinkem).
Některé přídatné látky už naleznete i u základních potravin. Formou nařízení EU bylo povoleno použití talku (E 553b), karnaubského vosku (E 903) a šelaku (E 904) na povrch vajec (aby se hezky leskly).
6 odpovědí na “Novinky u přídatných látek”
Komentáře
Číst níže nebo přidat komentář...
Dobrý den,
zajímalo by mne Vaše hodnocení Erythritolu (E 968), mám Vaši knihu Tajemství výrobců potravin, ale 1. vydání, tam ještě tato látka není.
S pozdravem
Koláčková
Hodnocení Erythritolu (E 968) je za 3, je uvedeno ve 4 vydání knihy Tajemství výrobců potravin.
Dobrý den, co poviete na takého zloženie detoxikačného prípravku Bylinný nápoj s aloe (koncentrát): koncentrát z celých listů aloe vera (6g), cukr, voda, kyselina citronová (regulátor kyselosti), sušená citronová šťáva (aroma), výtažek listů vojtešky, (0,015 g,
výtažek z listu heřmánku (0,015g, sorban draselný (konzervant) benzoan sodný (konzervant údajne vyrobený zo škorice), kyselina askorbová (antioxidant).
omlouvám se za pozdní odpověď, taprve nyní jsem si všiml Vašeho dotazu.
Co se týká daného přípravku, tak osobně bych ho neužíval. Nelíbí se mi hlavně benzoan, neboť moc nevěřím tomu, že by jí skutečně vyráběli za skořice.
Kromě toho aloe si pěstuji vlastní a heřmánek mám raději jako čaj.
Na osteoporozu užívám francouzký lék Protelos,který obsahuje jako pomocnou látku aspartam,jak je možné že takové nezdravé sladidlo se používá v lécích.Vysadit ho nemohu,protože mi jako jediný z léků pomáhá.Pěstuji také aloe,ale nevím jak se zpracovává.
Děkuji za odpověď.
Také nechápu, proč ho tam přidávají. Jinak to není pomocná látka ale umělé sladidlo. Možná chtějí aby to lidem více chutnalo a tudíž očekávají, že se pak jejich výrobek bude více prodávat. Osobně bych ho ale neužíval, ani kdybych měl osteoporózu. Proti ní mohou pomoci mnohé přirozené prostředky.