Očistný půst
Nejprve je třeba rozmyslet, na který den si půst naplánujeme. Systémy, založené na pozorování působení planet například doporučují provádět půst nejlépe tehdy, je-li postavení Měsíce v novoluní, úplňku a ve čtvrtích (v kalendáři označované kolečky či půlkruhy). Z praktického hlediska považuji za nejdůležitější si uvědomit, jakou činnost byste daný den měli provádět. Při půstu totiž není vhodné vykonávat těžší fyzickou práci, oslabuje psychická zátěž, nízká okolní teplota (tělo má zhoršenou termoregulaci) a další stresující vlivy. Pokud je to možné, vyberte si takový den, kdy máte možnost věnovat se klidnější činnosti, jako je studium, čtení, procházka v přírodě, odpočinek atd.
Den před půstem je k podpoře vyměšování vhodné dle možností zařazovat co nejvíce potravin s dostatkem vlákniny. Pokud by někdo v této době trpěl na zácpu, je před započetím půstu lépe provést výplach střev (klystýr).
V den půstu se snažte přijímat pouze kapaliny, nejlépe dostatek kvalitní pramenité vody nebo vhodně vybraného bylinného čaje. Účinek půstu umocní krev čistící byliny. Také lze užít posilující čaje, jako je třeba šípkový. Cítí-li se někdo příliš oslabený, může si do čaje dát trochu medu,šťávu z citrónu atd. V omezené míře je možné zařadit též některou z čistých ovocných šťáv a zeleninové nebo ovocné vývary. Zásadně se však při půstu i následný den vyhýbejte kávě, alkoholickým nápojům a dalším návykovým látkám!
Ráno je vhodné začínat sprchou či koupelí, což lze opakovat i vícekrát v průběhu dne. Také se doporučují masáže a prokrvování kůže, neboť to napomáhá k lepšímu vylučování odpadů lymfatickým systémem a kůží. Je-li to možné, zařaďte některou z forem pohybových aktivit, např. protahovací, uvolňovací a dechové cviky. Není-li zima, nejlépe v přírodě. Vhodná je i procházka. Spojíme-li to se správným dýcháním, vyloučíme tím z těla též nemálo škodlivin.
V průběhu hladovění se mohou vyskytovat některé doprovodné jevy pročišťování organismu, jako je nevolnost, bolest hlavy a další. V těchto případech je vhodnější více odpočívat, dodávat dostatek tekutin a tepla, poslouchat příjemnou hudbu a snažit se nemyslet na to, že hladovíme. Cítíte-li se večer více unavení, běžte pokud možno včas spát.
Následující den se nazývá návratná doba a má být stejně dlouhá jako půst. Ráno je třeba věnovat dostatečnou pozornost hygieně. Máme-li povlak na jazyku, můžeme jej odstranit lžičkou. Z hlediska stravování bychom nejdříve měli zařadit vhodné nápoje. Obecně je prospěšné vypít hned ráno buď sklenici vody, ovocné šťávy, hrnek bylinného čaje nebo další vhodné tekutiny!
Zařazování pevné stravy má být po hladovkách opatrné a střídmé. Vhodné je začínat s lehce stravitelnými potravinami a postupně zvyšovat jejich množství, přičemž je třeba sledovat odezvu organismu. Nejprve jsou doporučovány vhodné typy ovoce, případně mléčné výrobky, kupř. jogurt ochucený zavařeninou. K tomu lze přidat ve vodě nebo v mléce nabobtnané ovesné vločky, semínka ořechy atd. Další hodnotné pokrmy lze v průběhu dne připravit z obilovin, zeleniny (čerstvé i vařené) a ostatních vhodně upravených přirozených surovin.
Jak velké množství stravy můžeme jíst i to, které typy budeme vybírat, je závislé na celkovém stavu organismu, našich možnostech a také na tom, jestli cítíme potřebu ještě se pročišťovat nebo naopak doplňovat živiny. Vhodné je zařazovat spíše více jídel za den po menších porcích. Všeobecně je známo, že bychom neměli přijímat přespříliš stravy najednou a přesycovat se. Jakákoli přemíra totiž škodí. Pravidlo umírněnosti je tedy třeba dodržovat i v běžném stravovacím režimu!
Sebeovládání při hladovění i při návratné době může být dobrým začátkem k našemu umírnění a pomůže nám naučit se odříci si zjevně škodlivé pochutiny. Obecně bychom se ale měli snažit o celkové zlepšení životosprávy! Je třeba dodat, že krátkodobé zdržení se jídla je užitečné nejen pro očistu organismu, ale poskytne odpočinek našemu trávicímu systému i centrální nervové soustavě.
Důležité upozornění
Z hlediska bezpečnosti jsou vhodnější kratší půsty, např. jednou týdně jednodenní půst. Dlouhodobější hladovky by se neměly provádět bez potřebných znalostí, opakovaného vyzkoušení krátkodobých půstů nebo pomoci nutričního terapeuta. Upozorňuji předem, že samy o sobě by půst neměly provádět osoby s cukrovkou, výraznějšími poruchami metabolismu, těhotné či kojící ženy a děti ve vzrůstu. Bude-li mít někdo pochybnosti, zda je pro něj půst vhodný či nikoli, může se na mě obrátit. Provedení půstu je podrobněji popsáno v knize Tajemství krve (lze ji objednat zde).