Svalový test
Popis metodiky
Před započetím terapeutických úprav stravovacího režimu je třeba získat podrobné údaje, týkající se celkového stavu organismu daného člověka. V prvé řadě by se mělo stanovit, které z vitaminů, minerálů a dalších krevních elementů chybí. Rovněž je třeba zjistit zatížení organismu škodlivinami, jako jsou těžké kovy atd. Jelikož rozsáhlejší biochemické laboratorní rozbory jsou finančně dost náročné, vyplatí se užít alternativní metody stanovení, pomocí nichž lze rovněž získat potřebné informace. Za tímto účelem využívám desetiletím ověřený svalový test, jenž je založen na odborných poznatcích vyplývajících z dlouhodobé zkušenosti.
Jde o prakticky mnohonásobně ozkoušenou metodu, jež vychází ze studií svalových pohybů, funkcí mozku a nervů*. Svalový test patří mezi léčitelské postupy. Používám jej ve snaze o zlepšení nebo zachování zdraví léčitelském způsobem.
Svalový test pochází od původních obyvatel Ameriky (tzv. indiánů), kteří jím zjišťovali vhodnost pokrmů, bylinek apod. Od nich ho později převzali také někteří terapeuti. Od 60. letech minulého století se začal požívat i ke stanovení alergií na určité potraviny. K tomuto účelu užívám svalový test také, přičemž určuji vhodné a nevhodné potraviny, což je důležité nejen u alergiků, ale i ostatních. Kromě toho bylo zjištěno, že svalovým testem lze rovněž stanovit další potřebné údaje. Abychom získali spolehlivé výsledky, je nutné odstranit všechny rušivé vlivy. Mezi ty patří mimo jiné i rozumové předsudky testované osoby, jako jsou např. preference či naopak odmítání určitých potravin, jakož i jejich celkové stravovací návyky. Tyto vlivy musí eliminovat zkušená a kvalifikovaná osoba, která též vyhodnocuje odezvu vhodného svalu.
Takto lze stručně charakterizovat testovací metodu, kterou v praxi doplňuji následnými dotazy, vycházejícími ze základů správné výživy i dalších oblastí. Na základě získaných informací doporučuji vhodný stravovací režim či další opatření. Cílem by mělo být zajištění optimálního složení krve a dalších tělesných tekutin, jakož i celková harmonizace organismu.
Služby mají povahu léčitelských služeb. Neposkytuji zdravotní služby, nepoužívám zdravotnické metody, zdravotnické zařízení ani zdravotnické prostředky nebo léčivé přípravky. Možná klientova součinnost s poskytovatelem zdravotních služeb nebo i jiných souvisících služeb zůstává nedotčena. Poskytovatelům dalších služeb nabízím své poznatky k možnému využití ve prospěch klienta.
* Doplnění pro odborníky a zvídavé:
Při svalovém testu vycházíme z funkcí motorických systémů z oblasti prodloužené míchy, kde se nachází centrum řízení dechu, srdeční činnosti a dalších životně důležitých systémů regulace.
Na činnost svalů má významný vliv mozeček (tj. hlavní část zadního mozku), který ve spolupráci s ostatními oblastmi (bazálními ganglii) reguluje jemnost pohybů a udržuje také svalové napětí (tonus).
Pro testování svalového napětí využívám hlavně deltový sval (musculus deltoideus anterior), který je řazen mezi svaly iniciující ostatní svalové aktivity. Vnímám rozdíl mezi staženým (kontrakcí) a nataženým svalem (extenzí). Svalová vlákna se chovají dle principu „ano, nebo ne“, což znamená, že kontrakce buď nastane, či nikoliv – nic mezi tím neexistuje. Proto lze na vhodně položenou otázku ohledně dostatku, příp. přebytku určitých látek obdržet dle uvedeného principu potřebnou odpověď.