Ekologické čisticí prostředky
Stále více lidí si začíná uvědomovat reálná rizika běžně nabízených čisticích prostředků. Proto se leckdy zamýšlejí nad tím, které z nich budou používat. Nejprve většinou nahlédnou do informací o složení. V některých případech lze nalézt značné rozdíly ve složení i mezi konvenčními produkty; například mohou zjistit, že tekuté čistící pasty bývají konzervované, avšak sypký čistící písek tyto škodlivé chemikálie vůbec nemusí obsahovat.
Mnozí již ovšem cíleně vyhledávají skutečně ekologické čisticí prostředky, které jsou šetrné k přírodě i k našemu zdraví. Tyto prostředky se v současnosti dají sehnat nejen ve specializovaných obchodech či e-shopech, ale bývají k dostání i v běžných super- či hypermarketech. Největší výběr samozřejmě mívají ve speciálních eko-drogeriích.
K výběru vhodného čisticího prostředku může v prvé řadě napomoci kontrola jeho složení /k lepší orientaci ve složení mohou napomoci tabulky knihy Tajemství kosmetiky. Kromě toho můžete obdobně jako u kosmetiky nalézt certifikované výrobky, jež splňují přísnější pravidla, a to hlavně z hlediska dopadu na životní prostředí. Značky certifikace bývají uvedeny na obalu.
U českých produktů se můžete setkat se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Tuto značku uděluje ministerstvo životního prostředí těm výrobkům, které splňují stanovená kritéria. S certifikátem Ekologicky šetrný výrobek* se můžeme setkat též u pracích prostředků, tekutých čisticích přípravků a u mycích kosmetických přípravků. Aktuální seznam výrobců a výrobků s ekoznačkou EU udělenou v ČR můžete nalézt na stránkách české informační agentury životního prostředí CENIA.
Ekoznaček ovšem ve světě existuje více; některé jsou garantovány státem, jiné soukromými subjekty. Evropská ekoznačka je následující:
Nejekologičtější jsou samozřejmě zcela přirozené prostředky, k nimž patří např. voda a kuchyňský ocet, éterické oleje a další čistě přírodní produkty. Kromě toho lze k čištění využít i některé byliny – třeba přeslička se odedávna používá k cídění nádobí jako „rostlinná drátěnka“.
K běžnému mytí lze užívat třeba přírodní mýdlo, které nemá být parfémované, obarvené ani jinak chemicky znehodnocené. Naštěstí lze už u nás nalézt výrobce, kteří nabízí takovéto kvalitní mýdla viz např. zde , nebo zde, Kdyby někdo chtěl naprosto přírodní produkt, může vyzkoušet kořen u nás běžně rostoucí byliny mydlice lékařské.
Ve specializovaných obchodech či e-shopech můžete sehnat i další části rostlin – třeba mýdlové ořechy – jež obsahují významná množství saponinů a slizovitých složek. Ty působí jako emulgátory a mají dobré čisticí schopnosti. Drobné částice jemně rozemletých rostlin kromě toho mohou působit též jako „rostlinný písek“. Také lze už u nás sehnat i ekologický gel na ruční mytí nádobí – viz např. zde.
Ekologicky šetrné prací a čisticí prostředky se sice mohou zdát na první pohled dražší, ale některé z nich mají vysokou účinnost a úsporné dávkování. Důležité je proto vybrat pro daný účel vhodný prostředek a naučit se s ním správně zacházet. Užívání šetrných pracích a čisticích prostředků může dokonce přinést finanční úspory, neboť neplatí, že co je ekologické, je automaticky dražší.
V prvé řadě ekologický úklid vyžaduje změnu myšlení a je třeba se naučit používat poněkud odlišné postupy. Není přitom nutno navracet se k dřině našich předků, rýžákům a valchám. Postačí využívat v rámci možností takové materiály a prostředky, jež neškodí životnímu prostředí ani lidskému zdraví. Zájemce o více informací odkazujeme na prodejce či výrobce ekologicky šetrných pracích a čisticích prostředků /viz např. www.ekoprani.cz/
* Pozn.: soupis užitých zdrojů naleznete v knize Tajemství kosmetiky.