Nejškodlivější konzervanty užívané v kosmetice
K nejnebezpečnějším konzervantům se řadí extrémně toxické sloučeniny rtuti, jako je fenylrtuťnatý acetát a borát. Přestože jsou tyto látky v kosmetických přípravcích oficiálně povolené, prozatím jsem je v jejich složení nenašel. Avšak často jsem v nich narazil na halogen organické sloučeniny, které z hlediska jejich možného dopadu řadím hned sloučeniny rtuti.
Na první pohled je poznáte dle názvu, neboť většinou v něm naleznete slovo chloro-, jodo- nebo bromo-. Mezi halogen organické sloučeniny ovšem patří také nejznámější pesticid DDT, který se zpočátku považoval se za naprosto „bezpečný“, což dokazují i fotografie přímého postřiku vojáků (proti malárii).
Ještě v 60. letech se používalo DDT i u nás, např. do vlasů proti vším a dalo se běžně koupit i v drogerii. Jelikož byla později oficiálně prokázána škodlivost tohoto pesticidu a proto byl zakázán, zřejmě by už dnes nikoho nenapadlo sypat si ho do vlasů nebo ho dávat do úst. Kdyby to někdo dělal, zřejmě bychom si o něm pomysleli, že není normální.
A přitom si dnes nemálo z lidí zcela důvěřivě aplikuje na své tělo (např. v deodorantech), nebo si dokonce dává do úst (třeba v zubních pastách), takové kosmetické přípravky, které obsahují obdobné halogen organické sloučeniny. Nevěříte? Podívejte se tedy na to, jaká je struktura konzervantu, jež můžete ve složení kosmetiky nalézt pod názvem Triclosan:
A pod ním je pro porovnání struktura DDT:
Není tedy vůbec překvapivé, že se u Triclosanu prokázala značná toxicita i různé škodlivé účinky (včetně karcinogenních); dokonce u pokusných zvířat poškozoval játra a ledviny. V podstatě byly tyto pokusy na zvířatech zcela zbytečné – stačí se podívat na jeho strukturu a hned je zjevné, že jde o nebezpečný jed.
Nebylo by tedy rozumné přestat takovéto toxické látky zcela užívat? Pokud bychom takovéto jedovaté chemikálie zcela zavrhli, prospěli bychom tím nejen sami sobě, ale i životnímu prostředí!